מכון תבור

מכון תבור הוקם מתוך רצון להעמיק ולהעשיר את זהותם הציונית-ישראלית של אוכלוסיית המפקדים של צבא ההגנה לישראל ולסייע להם לממש בהצלחה את המרכיב החינוכי של תפקידם באמצעות העמקה בסוגיות של זהות ומנהיגות.

"הגבורה, שהיא הקרבה, אינה אכזרית ביסודה. היא אינה מתאכזרת. זוהי הצורה הנעלה ביותר של השירות. ביסודה היא אהבת הזולת.

דרכה האנושית ביותר של הגבורה היא השליחות. יש העושה למען הכלל, ופעולתו משתבשת ביסודות זרים כמו יהירות, סיפוק יצרים, רצון להשתלטות, אנוכיות קיבוצית של קבוצה קטנה. ואז מופיעים גם הסימנים החיצוניים: פגיעות בבלתי-אשמים, אכזריות מיוחדת, אי-ניקיון בבחירת האמצעים, אי-הערכת החיים.

לא-כן השליח, הפועל רק בשם שולחיו, למען שולחיו, ובמידה שזה נחוץ לשולחיו. רוחב הבסיס קובע את גובה הפסגה. הגבורה היא תכונה אנושית חיובית. אין גבורה בלי מטרה הומנית ובלי הומניות, כי עיקרה חיוב החיים, החיים על כל גילוייהם הטובים. לכן קשה לו לאדם המחונן בסגולת הגבורה להרוג. הוא מגיע לכך רק באין מוצא אחר, כשאין צל של ספק בצדקת ההריגה, כשהמעשה נחוץ למען החיים. ההקרבה איננה התבטלות. אין היא מבקשת את טשטוש עצמיותו של האיש. רק אדם, שיש לו הרבה, יכול לתת הרבה, והאישיות הדלה, אין בה כל טובה לכלל"

- יצחק שדה

מטרות חינוכיות

העצמת מרכיב השליחות החינוכית של המפקד וחיזוק ההכרה שלו ביכולתו להוביל שינוי על ידי עשייה חינוכית ובכך לבנות ולהיבנות כמפקד/מחנך ולהניע את פקודיו מתוך תחושת שייכות, שליחות ואחריות.

בירור משותף ובחינת סוגיות מרכזיות הנוגעות לשורשי הזהות הישראלית יהודית.

העמקת ההיכרות והחיבור של המפקד למורשת ישראל ולארץ ישראל.

הענקת תשתית תכנים עיונית בתחומים של מחשבת ישראל, הגות ציונית וחברה ישראלית למפקד המחנך.

תוכניות חינוך והעשרה

הצוות

אושרת סיסו
מנהלת מרכז ההדרכה
קטלוג מרצים
להורדה