המכינה הקדם צבאית

תכנית בת 10 חודשים לבוגרי שמינית טרום גיוסם לצה“ל, הפועלת להכשרת צעירים מעולים וחדורי מוטיבציה, להתמודד עם אתגריה המורכבים של חברה הישראלית. פעילות המכינה מבוססת על שלושה עמודי תווך: עשייה חברתית משמעותית בפריפריה החברתית, למידה חווייתית של סוגיות ליבה בתחומי חברה, יהדות וציונות והכנה פיזית ומנטאלית לשירות משמעותי בצה“ל.

המכינה ממוקמת בשתי שלוחות- האחת בנוף הגליל מתוך כוונה לפעול ולהשפיע על העיר ועל ערים שכנות ולסייע בצמצום פערים חברתיים וחינוכיים והשנייה- בקיבוץ רמת השופט, אשר מקיימת פעילות חברתית ענפה בעיר יוקנעם הסמוכה.

מילה מראש המכינה

מועמד/ת יקר/ה שלום רב,

“רוחב הבסיס קובע את גובה הפסגה” אמר יצחק שדה, מייסד הפלמ”ח, ובמשפט זה סיכם עבורנו גם את תמצית מהותה של המכינה. קל לנו מאד לרצות לרוץ קדימה, אבל בעצם לאן? בשתיים עשרה השנים שמאחוריכם בבית הספר ובתיכון לא בחרתם להיות וגם בצבא לא בוחרים לשרת. בשנה הזו, שנת המכינה שלפני הצבא, עומדת בפניכם היכולת לבחור – לקחת את מושכות חייכם בידיים, לעצור לרגע ולהחליט, לפני הדהרה, לאן אתם רוצים להגיע ולא פחות חשוב איך?

איזה סוג של ערכים ילוו אתכם בכל זמן ובכל מקום?
מה יהיה טיבו של מעגל החברים שילווה אתכם בחייכם?
מי יהיו דמויות וסיפורי המופת שינחו את דרככם?
על מה תתפשרו ועל מה תילחמו?

כותרת הסבר על התמונה

כותרת הסבר על התמונה

כותרת הסבר על התמונה

שלושה ערכים מובילים אותנו:

מצוינות

רף דרישות גבוה קודם כל מעצמך. יסודיות וירידה לפרטים, יכולת הודאה בטעות והפקת לקחים וחתירה מתמדת לשלמות בביצוע.

אהבת ישראל

נתינה ללא תמורה, חיבור להיסטוריה שלנו ומחויבות מלאה לרעיון הציוני ולהבטחת שגשוגה של מדינת ישראל.

שמחה

גישה חיובית לחיים, שמחה במה שיש ולא התמקדות במה שאין, היעדר כניעה למכשולים ולקשיים.

מה נדרש מחניכי תבור

מכינת תבור נוסדה בשנת 2010 והיא פועלת לאור התפיסה הגורסת כי בכוחה של קבוצה איכותית ומצומצמת של צעירים חדורי תחושת שליחות ומוטיבציה לעשות דברים העולים על כל דמיון הן לגבי החברה הישראלית והן לגבי סביבתם הקרובה. אי לכך המכינה משקיעה מאמץ מיוחד באיתור ובמיון המועמדים למכינה, מתוך אמונה שאיכות האנשים בקבוצה היא שתקבע את איכות הפעילות וכן את מוטת ההשפעה של המכינה בעתיד – השתלבות בוגרי המכינה במסלולי פיקוד וקצונה ביחידות הליבה של צה”ל ובהמשך, במוקדי ההשפעה וקבלת ההחלטות במדינת ישראל.

בעשרת חודשי הפעילות של המכינה נדרשים החניכים לעמידה ברף גבוה מאד שלסטנדרטים אישיים וקבוצתיים ולהפגין נורמות אישיות גבוהות בתחום הערכי בדגש על חברות, בגרות, יוזמה ומשמעת עצמית.

אנו, בתבור, נאתגר ונחדד את מלוא קשת היכולות המנהיגותיות של כל אחד ואחד מחניכי המכינה, תוך שאנו בונים, יחד אתכם,קבוצה מגובשת ותומכת שתהפוך להיות חוליה בשרשרת ארוכה ורבת הישגים של חניכי ובוגרי תבור.

אם אתם עומדים בקריטריונים הנ”ל נשמח לראות אתכם בימי המיון למכינה.

להרשמה מהירה

הליך ההרשמה

שלב א'
הרשמה
להרשמה לחצו כאן
שלב ב'
מילוי שאלון היכרות ומעבר ראיון אישי

לאחר קבלת שאלון ההיכרות יישלח קישור עם הרשמה לראיון האישי. בצד השני של הטלפון יחכה לך בוגר.ת תבור שיישאל אותך יותר שאלות כדי להכיר אותך יותר.

שלב ג'
מיונים קבוצתיים

במהלך מיון זה נכיר אתכם יותר בדנימיקה מול הקבוצה, והכי חשוב... סוף סוף נראה אתכם פנים אל מול פנים :)

המיונים יתקיימו במספר מקומות ברחבי הארץ בין התאריכים 8.11-19.11

שלב ד'
כנסי מיון

כשתעברו לשלב זה הגיע הזמן שגם אתם תכירו אותנו ואת המכינה מקרוב ולכן חשוב לנו לארח אתכם במקום שהוא הבית האמיתי. במהלך שלב זה תעברו דימניקה קבוצתית, ראיון, לימוד קבוצתי עוד..

לשלב זה תזומנו באחד מן התאריכים הבאים -
26-27.11 10-11.12  24-25.12

שלב ה'
סגירת מחזור

קבלת תשובות סופיות תיהיה לאחר הדירוג שיחושב ע"י מועצת המכינות

תחילת ינואר

מכינה אחת - שתי שלוחות

למכינת תבור יש שתי שלוחות: אחת בנוף הגליל ואחת בקיבוץ רמת השופט.

רב הדומה על השונה בין שתי השלוחות:הן פועלות לפי אותה תכנית חינוכית, לומדים תכנים זהים, מטיילים באותם המקומות ומקיימים פעילות משותפת ביחד.

אם זאת, יש כמה הבדלים קטנים:

שלוחת הר ציון

שלוחת הר ציון ממוקמת בעיר נוף הגליל (נצרת עילית). השלוחה נקראת עלשמו של לוחם יחידת ה101 מאיר הר ציון. יחודיותה של שלוחת הר ציון הוא בעשייה החברתית המגוונת הנדרשת בעירנוף הגליל. חניכי המכינה פעילים במסגרות חינוכיות מגוונות בעיר ומסייעים לתושביה.

שלוחת מורן

שלוחת מורן ממוקמת בקיבוץ רמת השופט (סמוך ליקנעם). השלוחה נקראת על שמו של מורן ורדי ז"ל, קצין שייטת 13 שנפל בקרב בשכם. יחודיותה של השלוחה הוא במיקומה בקיבוץ סמוך לטבע בלב קהילה קטנה ומשפחתית. חניכי המכינה לוקחים חלק פעיל בקהילה בהזדמנויות רבות. בנוסף לכך חניכי המכינה פועלים במסגרות חינוכיות בעיר יקנעם הסמוכה.

תכנית הלימודים

ציונות

היסטוריה ביטחונית של מדינת ישראל, עיון בטקסטים ציונים, מנהיגות ציונית, החברה הישראלית היום.

יהדות

מושגי יסוד, מנהיגות במקרא, יהדות ואקטואליה, ארון הספרים היהודי ומידות.

לימודים כלליים

מדינאות, תקשורת, מזרחנות, פילוסופיה מערבית, פסיכולוגיה חברתית ועוד.

סמינרים

ימים ושבועות המתנהלים מחוץ למכינה ובהם לומדים דרך הרגליים תוך כדי טיולים, סיורים ופגישות עם אנשי מפתח בנושא הנלמד. דוגמאות לסמינרים: חוץ וביטחון, חברה ערבית,מסע בחברה הישראלית, חקלאות.

שבוע החברה הערבית בישראל

שבוע שתכליתו הכרות עם מגוון אוכלוסיות המיעוט הגדולות בישראל: ערבים מוסלמים, נוצרים, בדואים ודרוזים. השבוע כולל סיורים בכפרים שונים , סיור בנצרת הערבית, מפגשים ושיחות עם אישי ציבור, חברי כנסת ודמויות מפתח מן המגזרים האלו.

שבוע דה-לגיטימציה והסברה

חשיפה להתמודדות ישראל עם ניסיונות הדה-לגיטימציה הגוברים כנגדה ברחבי העולם, פגישה עם ד"ר יועז הנדל, שכיהן כראש אגף הסברה במשרד רוה”מ, מומחי תוכן במשרד החוץ, אנשי תקשורת וארגונים וולונטריים העוסקים בתחום.

שבוע חינוך וחברה

עיסוק בסוגיות של חינוך, יזמות חינוכית ויזמות חברתית. השבוע כולל פגישה עם ראשי עמותות וארגונים חברתיים, אנשי חינוך בולטים ועוד.

שבוע חוץ וביטחון

שבוע העוסק בסוגיות מרכזיות ביחסי החוץ של ישראל ובתהליכים גאו-פוליטיים, כגון: האיום האיראני, האביב הערבי, יחסי ישראל-טורקיה, יחסי ישראל ארה”ב, המאבק בטרור, ייצוא ביטחוני וכו’. במהלך השבוע נפגוש אנשי מוסד ושב”כ בכירים, נקיים סיור באחד ממפעלי התעשייה הביטחונית, נפגוש את קונסול ישראל בארה”ב לשעבר מר יורם אטינגר ועוד. מטרת השבוע לתת לחניכים מושג בסיסי בכל אחד מנושאי הליבה שהוצגו לעיל על מנת שיוכלו להבין טוב יותר את המציאות הביטחונית והמדינית שבה פועלת ישראל.

הצוות

גלעד שגב
ראש המכינה
יונתן סובל
רכז גיוסים
מני בליתי
רכז מעורבות חברתית

שלוחת הר ציון

הראל כהן
מנהל שלוחת הר ציון
עומר נוימן
הילי ארנסט
נעם הגלילי

שלוחת מורן

עינת סנדל
מנהלת שלוחת מורן
מאיה קפלן
עומר וולצמן
יוחאי טראוב